Volding dømmes til 43 dager fengsel for ruskjøring

En kvinne i 40-årene er dømt for ruskjøring og uaktsom kjøring.

Publisert Sist oppdatert

VOLDA: Kvinnen ble i høst observert av vitner som så henne kjøre skjødesløst hvor hun nesten kolliderte med flere biler. Hun skal også ha kjørt over i motsatt kjørefelt. Kjøreturen endte med en utforkjøring, hvor politiet fant henne og tok hun med til legevakten for blodprøve.

Rettssaken ble holdt tirsdag forrige uke, og hun ble 1. april dømt for å ha kjørt bil i ruspåvirket tilstand og for uaktsom kjøring.

Streng staff

Kvinnen dømmes til 43 dager fengsel og 3 års tap av førerkort. Det er i samsvar med aktors forslag.

Hun må også betale en bot på 35.000 kroner, noe som er 10.000 kroner lavere enn hans forslag. Tapet av førerkort er lenger enn normalt, ettersom kvinnen tidligere har blitt dømt for ruspåvirket kjøring.

Kvinnen ble frifunnet for å ha anskaffet seg pillene på ulovlig vis.

Forklaringen holdt ikke i retten

Kvinnen forklarte at hun tok pillene etter utforkjøringen, og da ikke var påvirket under selve kjøringen. Retten mener forklaringen er et forsøk på å unndra seg straff, at den er taktisk tilpasset, og i strid med bevisene.

Dommen fastsetter at kvinnen, etter tre års tap av førerkort, må gjennomføre ny førerprøve for å få det tilbake. Hun må også betale saksomkostninger med 1500 kroner.

Powered by Labrador CMS