
Verdens største ryddeaksjon er i gang på Hareid
Fallgard Kystrenovasjon og Runde Miljøsenter har vært en del av Rydd i tide-programmet i flere år. Mandag startet arbeidet ved Brandal i Hareid.

HAREID: Mandag startet Runde Miljøsenter og Fallgard Kystrenovasjon havopprydding mellom Brandal og Flø. Ryddingen er en del av Rydd i tide-programmet, som er startet og finansiert av Handelens Miljøfond.
Et område med mye forsøpling
– Møre og Romsdal er det området i Norge som har høyest tetthet med forsøpling langs kysten, om du ser bort i fra Svalbard. Spesielt på Nord-Møre ved Smøla er det mye søppel som samler seg, sier Odd Arne Arnesen, leder i Fallgard Kystrenovasjon.
Organisasjonen har lang erfaring med rydding av kysten på Søre-Sunnmøre. Odd Arne Arnesen er fra Fosnavåg i Herøy Kommune og startet opp i 2017. Siden det har han jobbet frivillig med å rydde kysten. Han sier at området er et av de med mest søppel i hele landet og de har fått oppdraget om å rydde på Søre-Sunnmøre fra Handelens Miljøfond.

– Jobben er ikke ferdig for dagen når alt søppel er plukket opp. Søppelet må sjekkes og analyseres før det sendes til fyllinga, sier Arnesen
En viktig del av prosjektet er nemlig å kartlegge i hvilke områder søpla samler seg opp langs kysten og hvor søpla kommer fra.
Bidrar med administrasjon
Runde Miljøsenter var også representert på dagens økt. Marinebiolog Erle Smedbold er med og hjelper til ute langs kysten, men Runde står med hovedansvaret for administrasjonsarbeidet.
– Miljøsenteret har ansvar for økonomi, budsjett og det administrative arbeidet rundt prosjektet. Nå var det frafall på ryddingen så da tenkte jeg at det var fint å bidra ute også. Som et miljøsenter er det viktig og bra for oss å være en del av dette prosjektet.

Viktig initiativ
Prosjektet er viktig for Arnesen. Han er ikke i tvil hva havet har å si for verden.
– Havet er det viktigste vi har. Uten havet er det ikke liv laga. Mange tror at det er regnskogen som produserer mest oksygen, men det er det havet som gjør.