
Varmt fellesskap i kaldt vann
Initiativtaker til Badesøndag Inger Hovland (21) har merket stort engasjement rundt det nye tilbudet. Nå ønsker hun at flere vil hoppe i sjøen.
VOLDA: Hver søndag året rundt møtes en gjeng badeglade studenter nede ved havna i Volda. Idrettsstudenten ved Høgskulen i Volda, Inger Hovland, har vært glad i bading så lenge hun kan huske, og initiativet kom derfor enkelt for 21-åringen da hun så at det var et “hull i student-markedet”.
– Jeg elsker å bade, og søndag er en dag hvor folk ofte har vært ute på byen dagen før. Derfor ble Badesøndag et fint avbrekk hvor man kan komme seg ut i vannet og møte andre. Det er stas at så mange møter opp, sier den engasjerte badeentusiasten etter et hopp i det kalde vannet i Halkjellsvika.
Stor oppslutning uansett værforhold
Engasjementet rundt nyvinningen har vært positiv og studenter fra forskjellige studier samles for å ta en forfriskende dukkert. Hovland legger imidlertid ikke skjul på at det kan være kaldt på vinterstid.
– Det er kaldt. Det er en god forfriskende følelse, hvor man virkelig kjenner at man lever.
Det var grått og trist vær da vi møtte Inger ved den faste badeplassen, men hun forsikrer at regnværet ikke nødvendigvis er noe hinder.
– Oppmøte kan varier, for eksempel sist søndag var det fint vær, og da kom det mange.
Selv på regn- og snøfylte dager møter det opp en tøff gjeng, sier Hovland.
– Jeg ønsker jo likevel også at flere folk kan komme seg ut på de kjipe dagene òg.
Mener hun holder seg friskere
Hun mener at “myten” om at man lett blir sjuk av å bade i kaldt vann, ikke stemmer.
– Jeg tror mye av det handler om å få på seg varme klær, noen gode ullsokker og drikke noe varmt.
Hun påstår også at all badingen hun har vært gjennom det siste snaue året, ikke har gjort henne sjuk, snarere tvert i mot.
Jeg vil si at jeg har blitt mer frisk av denne søndagsbadingen.

Hovland påpeker at dette er en aktivitet som krever lite planlegging.
– Man må bare komme seg ut, det skal ikke så mye til. Bare ta på noen klær, finn noen som vil være med på tur. Volda er jo en perfekt plass, og naturen er så tett på - så bil er ingen nødvendighet. Rotsethornet ligger klart til å bli besteget, hvis også man vil det, sier hun.
Avslutningsvis kommer den badeglade studenten med en klar appell til de som kunne tenkt seg en forfriskning hver søndag.
– Kom som du er på badesøndag. Du får så mye energi og i tillegg får man møtt mye folk. Det er for alle som har lyst, oppfordrer Hovland.