
Slår sammen skoler i Herøy
Kommunestyret i Herøy vedtok forslaget om å slå sammen barne- og ungdomsskoler i kommunen torsdag ettermiddag.

HERØY: Elevene på barneskoletrinnet i Leikanger, Moltu og Stokksund vil fra 1. august 2026 gå på en samlet barneskole i Stokksund. Ungdomsskoleelevene fra Stokksund skal slå seg sammen med Ytre Herøy Ungdomsskole fra høsten av i en felles skole på Bergsøy.
Forslaget som ble vedtatt har skapt et stort engasjement og mange reaksjoner fra lokalbefolkningen i Indre Herøy. Over 70 høringssvar ble sendt inn.
Sju medlemmer stiller seg imot vedtaket: Idar Tarberg fra Høyre, Sigurd Nygård som er uavhengig og alle fra Folkelista. Representantene fra Folkelista er Alf-Einar Gullhav Moltubakk, Bjarne Kvalsvik, Frank Roy Moltu, Kaja Runde og Mats Jøsok Kvalsvik.
Moltubakk sier han er skuffet over vedtaket. Han er derimot er ikke overrasket over beslutningen.
– Vi var egentlig sikre på hva resultatet ville bli før voteringen, men sånn ble det.
Tidligere i møtet forklarte han fra talerstolen hvordan saken burde behandles. På vegne av Folkelista foreslo han at saken må bli tatt opp til administrasjonen på nytt for videre utgreing og ny høring.
I tillegg foreslår han at kommunen må utgreie en ny skolestruktur med hjelp av eksterne fagfolk, og at det burde være minst ett skoleår år fra vedtak til iverksetting.
– Vi etterspør en langsiktig plan for skolestruktur, før endringer blir gjort, forklarer han.

– Et forventningsgap
Den økonomiske situasjonen i Herøy kommune er bakteppet for forslaget. Kommunen bruker mer penger enn de tjener, og de er nødt til å gjøre strenge grep for å unngå å havne på ROBEK-lista.
Sølvi Nereng Berg fra Arbeiderpartiet sier fra talerstolen at hun forstår hvorfor en slik sak får mye engasjement, og at det er sterke følelser involvert.
Likevel er hun klar på at sammenslåingen er for kommunens beste, og viser til situasjonen kommunestyret står i.
– Det er et forventningsgap. Gapet mellom forventningene som blir stilt av innbyggerene, og de forventningene som er realistisk er altfor stort.
Tidligere i innlegget forklarer hun at de yngre er mindre kritisk til endringen, og at det er flere høringssvar som er positiv til å begynne på en større skole.

Oline Kleppe var tilskuer til kommunestyremøtet. Hun bor i Leikanger og har barn som går på skole i indre Herøy. Hun er redd for at kommunen ikke har tatt høringssvarene innover seg.

Blant annet påpeker hun at mange foreldre vil velge privatskolen Møre i stedet for de offentlige i Stokksund og på Bergsøy.
– Det er helt greit med endring av skolestruktur, men det har vært en veldig dårlig prosess. Vi er redd for den splittelsen som kan skje mellom offentlig og privat skole, og at flere velger privat for at barna skal få gå med vennene sine.