
Russen vender ryggen til dyre russeselskaper
Russefeiringen synes å styres mer og mer av store kommersielle aktører, der ferdiglagde klær og effekter selges for flere tusen kroner. Men på mandag designet en gruppe russ fra Ulsteinvik sine egne trykk til russedressen – helt gratis.
ULSTEIN: – Det er gøy å få være med å designe og trykke selv, ikke
bare kjøpe alt, sier Adele Gillensten (19).
Mandag ettermiddag samlet en gruppe russ seg på Kodeklubben i Ulsteinvik for å lage egne trykk til russedressen. Initiativet kom fra organisator i klubben, Sveinar Kleive, som mener russefeiringen har blitt altfor kommersiell.
– Jeg er ikke så veldig glad i russeselskapene. Russefeiringen før var mer preget av å feire russen og lage ting selv, men nå er det blitt tatt over av sånne kommersielle selskaper som kjører russefester til en kjempedyr pris, sier han.
Skaperglede uten kostnader
Kodeklubben åpnet dørene for russen, som fikk tilgang til både designverktøy og trykkmaskin. Flere av deltakerne kastet seg på muligheten til å være kreative samtidig som de slapp unna de høye prisene.
– Det er så dyrt hos russeselskapene at folk kjøper heller patches på Temu, forteller Adele Gillensten (19)
– Vi betaler så mye for russedressen allerede, at det er unødvendig å kjøpe mer derifra, så da er det fint at vi kan lage egne her, fortsatte veninna og medrussen Emma Jørgensen (18).
Noen russ hentet inspirasjon fra mobilene sine, mens andre tegnet egne design fra bunnen av. Motivene ble deretter lastet opp til en digital trykkmaskin, som skar ut designene klare til å strykes på russedressene.

Selv om dressene til jentene ikke hadde kommet ennå, gjorde de klar designene – alt som gjenstår er å feste dem når dressene kommer.
Et dobbelttap
For Kleive handler dette ikke bare om økonomi, men også om å gi ungdom muligheten til å skape noe selv.
– Istedenfor å få lov til å designe selv, lage det selv, så setter de det vekk og betaler for det i stedet. Og da får de igjen et produkt hvor de har tapt både på skapnings- og utviklingsdelen, men de har også tapt ressurser på at de faktisk har valgt å bruke penger på å kjøpe et ferdig produkt. Det er liksom et dobbelttap.
Han håper flere vil benytte seg av slike tilbud fremover.
– Litt av tanken er at de skal få lov til å bygge kreative muskler i hjernen deres, og vi skal samtidig ikke loppe de for penger da, for det her er jo gratis.
Kleive sier at kodeklubben streber etter å gjøre teknologi lettere tilgjengelig for unge.
– Hele grunnprinsippet er at teknologi skal være tilgjengelig og gratis for alle. Så det er ganske frustrerende det her pengeopplegget som har oppstått rundt ungdomskulturen.