LAVT: Dagens tur gikk lavt over Volda, Ulstein og Hareid

Et liv i skyene

Per Ivar Solheim elsker å fly. – Man må nesten prøve det fordi det er ikke lett å beskrive.

Publisert Sist oppdatert

ØRSTA: Volda Ørsta Flyklubb holder til på Hovden lufthamn og er nå 70 år gammel. Flyklubben består av 150 medlemmer som alle nå i senere tid har fått muligheten til å prøve ut et nytt leketøy. Det heter TL-3000 Sirius og er et sportsfly. 

Hva er et Sportsfly?

Et sportsfly har en avgangsvekt på maks 600kg og har to seter eller mindre.

Kilde: https://www.vaernesflyklubb.no

LUFT: Sirius skal her ut på tur i retning Hareidlandet.

Per Ivar Solheim er en av de som har hatt mest glede av klubbens nye fly. Han er en av instruktørene i klubben og elsker å fly. 

– Jeg har alltid hatt lyst til å fly. Jeg startet her i Volda Ørsta Flyklubb for snart ni år siden og jeg har vært hær siden. Det er som en besettelse. 

KLAR: Solheim skal ut å fly i klubbens nye sportsfly

Han beskriver det å fly som noe helt spesielt.

– Man må nesten prøve det fordi det er vanskelig å forklare. Det er en frihetsfølelse, det er spennende og man må bruke hodet, det er gøy! 

Verdien i klubben

Solheim legger vekt på verdien av klubben der han startet sin flykarriere, og kan meddele at det har skjedd mye i løpet av de siste årene. 

– Her er et veldig godt miljø og et sterkt samhold. Klubben har fått ny hanger, nytt klubblokale og nytt fly over de siste årene. Vi driver med alt fra flydager og sighseeingturer til pølsesalg. 

Instruktøren anbefaler alle som ønsker og fly og ta turen til Ørsta Volda Flyklubb. 

INNSIDEN: Slik ser det ut fra innsiden av sportsflyet
FERSK: Sirius er klubbens nyeste fly
VINGER: TL 3000 er bredere enn det er langt.
CAMPUS: her ser du blant annet Campus arena, Høgskulen og ungdomsskulen.
OBJEKT: Vet du hva funksjonen til kulen er?
HAREID: Fergen skal til å gå når Sirius ankommer Hareid.
HØDDVOLL: Høddvoll var tom onsdag ettermiddag.
FULGLEPERSPEKTIV: Ulsteinvik sett fra luften
DIMNA: Ulstein med Dimna i forgrunnen.
NYTT: Flyklubbens nye lokale.
Powered by Labrador CMS