PYNTET MED PERLER: (f.v) Halyna Zymenok og Valeria Klymenko var kledd i tradisjonelle ukrainske antrekk.

– En viktig dag for kvinner i mitt hjemland

Kvinnedagen er fortsatt en viktig kampdag for kvinners rettigheter i hele verden. 

Publisert Sist oppdatert

ULSTEIN: Onsdag formiddag var kvinnedagen i sentrum hos beboerne ved Søre Sunnmøre mottak. I anledning Nærnetts besøk, hadde flere av kvinnene pyntet seg i sine flotteste plagg. De forklarer at klesdraktene på mange måter symboliserer de verdiene de mener er viktige å kjempe for på kvinnedagen. De delte sine tanker om hvordan det er å være kvinne i hjemlandet, og hva de tenker om kvinnedagen som er rett rundt hjørnet.

Halyna Zymenok fra Ukraina er kledd i et tradisjonelt ukrainsk antrekk, pyntet med smykker og mange farger. Hun forteller at det ligger mye kultur og historie i antrekket. De røde perlene symboliserer kjærlighet, som aldri har vært viktigere enn akkurat nå.

– Antrekket jeg har på meg har jeg laget selv, og jeg kan love at det er laget med masse kjærlighet, forteller Zymenok smilende. 

Det er mye symbolikk i antrekkene kvinnene har tatt på seg. Valeria Klymenko fra Ukraina har på seg en vyshyvanka, en brodert bluse som hun fikk med seg fra hjemlandet sitt. Hun kom til Norge i 2022 og jobber på mottaket.

Litt neddempet feiring

Kvinnedagen er en viktig markering for kvinnene på mottaket, men årets feiring blir noe annerledes enn i hjemlandet. 

– Vi kjøper nok inn en kake og noen blomster, men det blir ikke noen stor feiring, sier Klymenko.

Zymenok forteller at kvinnedagen betyr mye for henne, og ble feiret med stolthet hjemme i Ukraina. I år blir feiringen derimot tonet noe ned.

– Det blir nok en litt annerledes feiring her enn i Ukraina, men jeg skal markere dagen og gratulere de jeg kjenner, sier Zymenok.

DELER HISTORIER: (f.v) Maria Villarreal og Blanca Lopez deler sine tanker rundt kvinnedagen.

Kampen er ikke over

Maria Villarreal fra Venezuela og Blanca Lopez fra Colombia er også glad i kvinnedagen. Vanligvis har de på seg fargerike kjoler og spiser god mat for å markere denne dagen. Villarreal forteller om hvordan antrekket hennes representerer Venezuela. Hun har på seg noen blomster som hun har heklet i landets farger, blått, rødt og gult. 

Men selv om damene har kledd seg opp, smiler og forteller om sine skikker og tradisjoner, så er ikke alt like rosenrødt.

Villarreal er stolt over å være kvinne, men det har ikke vært lett å være kvinne i et land som er i en politisk krise. I Venezuela blir de som taler regimet imot, drevet på flukt. Hun beskriver situasjonen for kvinner som uutholdelig.

– I Venezuela kan det å heve stemmen koste oss livet. Kvinnedagen er en viktig markering for oss i kampen mot undertrykkelse, fortsetter Villarreal

Videre snakker hun om at kvinner i Venezuela likevel står opp mot undertrykkelsen, og mener at kvinnekampen i hjemlandet er viktigere enn noen gang. Det blir tydelig at dette er et svært vanskelig tema for henne.

– Vi kvinner er symbolet på motstand og håp, avslutter hun med tårer i øynene.

 

Powered by Labrador CMS