
—Det blir ikke mange ekstra timer i døgnet
Lucas René Birkelid (23) er trener, MMA-utøver og ble daglig leder i Varg Academy i februar. Om to uker skal han på et MMA-stevne i Leeds i England for å konkurrere mot en engelskmann.
ULSTEINVIK: Hverdagen er hektisk for Lucas, og han prøver å bruke timene i døgnet på en effektiv måte for at det skal gå rundt. Dagen består av trening på morgenen før jobb og trening igjen på ettermiddagen, før noen timer med utøvere på kvelden.
Forbereder seg til konkurranse
— Opp mot kamp trener jeg boksing, kickboksing, bryting og jiu jitsu. Det blir nok rundt 13-14 økter i uken, sier Lucas.

Både som utøver og trener forsøker han å følge opp og “gjøre de riktige tingene”. Som trener er han opptatt av disiplin, selvkontroll og helheten i treningen. Dette er spesielt viktig for de yngre utøverne han trener.
— Jeg prøver å forbedre utøverne mine som personer, så godt jeg kan, sier BIrkelid med et smil om munnen.
Samhold er viktig
I flere av gruppene på Varg Academy finnes det utøvere med forskjellige bakgrunner, kjønn og alder. I boksegruppa er det kun gutter. I kickboxinggruppa er det flere jenter som deltar. Birkelid påpeker hvor viktig samhold er i en idrett som kampsport. Han forteller videre at en får et spesielt forhold til de andre utøverne. Han har selv fått nære forhold med flere av de han sloss med og som han trener med daglig.
— Du blir aldri tettere på en person enn den du banker daglig.
Økning i kampsportmiljøet

Taekwondoklubber og judoklubber ble etablert på Sunnmøre for mange år siden, men kampsportmiljøet har økt de siste fem årene. Det har blitt flere grener for utøverne å velge i, og det er også flere utøvere på treningene. Birkelid er selv instruktør i kickboksing og han er i klar sin tale når det gjelder å begynne på kampsport:
— Hvis du vil, møt opp. Det skumleste man gjør er å gå inn døra for første gang. Kom deg på matta og prøv det ut!