LOVBRUDD: Det blir dyrere og dyrere å bli tatt for mobilbruk.

15. mars øker bøtesatsene igjen

På fire år har bøtesatsene for mobilbruk økt med nesten 5500 kroner. NAF er kritiske til effekten.

Publisert Sist oppdatert

VOLDA: – Økte bøtesatser fører ikke til færre lovbrudd og tryggere veier, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.

Bruker du mobilen mens du kjører, vil du fra 15. mars måtte betale 10 450 kroner, hvis du blir stoppet i politikontroll.

NAF trekker frem Forskning fra Transportøkonomisk Institutt som viser at det tiltaket som hjelper mest mot lovbrudd i trafikken er flere politikontroller. I tillegg vil mer synlig politi på veiene kunne få ned trafikklovbrudd. Heller enn å øke bøtesatsene bør mer politi på veiene prioriteres.

KRITISKE: NAF er ikke positive til økte bøtesatser. Her er pressesjef i NAF, Ingunn Handagard, avbildet.

Urettferdig bøtenivå

I dag er det slik at alle betaler det samme for trafikklovbrudd, uavhengig av inntekt. For ruspåvirket kjøring er derimot bøtesatsene regulert etter inntektsnivå.

NAF har større tro på et bøtenivå som er tilpasset etter inntekt.

– Folks oppfattelse av bøtenivået er at det ikke lenger er rettferdig. Nå vil noen kunne få betalingsproblemer for å nedbetale bøter, mens andre knapt merker det.

For at bøtene igjen skal oppfattes som rettferdig mener Handagard at de bør bli inntektsregulert.

Blitt for høye

– Jeg synes bøtesatsene har blitt uhorvelig høye, det sier Lidvar Gjersdal.

Gjersdal har kjørt ned til KIWI Volda for å handle, men er ikke veldig bekymret for å bli tatt i kontroll.

– Selv om jeg ikke er bekymret for å bli tatt i politikontroll, synes jeg bøtene ikke burde vært så høye for mindre trafikkforseelser, forteller han.

Det mest urimelige mener likevel Gjersdal er at bøtene er like for alle. Han er enig med NAF i at bøtene burde bli regulert etter inntekt.

Powered by Labrador CMS