Volda knuser Ørsta i grasrotandel


Fotball på Volda kunstgressbane.
Illustrasjonsbilde: Anders Wam Bjerkeseth

Ser en på hvor mye Ørstinger og Voldinger ga sine to idrettslag i grasrotandel, kommer Volda best ut.

Alle som er registrert hos Norsk Tipping kan velge en frivillig organisasjon som får inntil fem prosent av summen man spiller for. Det er vanlig at idrettslag, korps og andre organisasjoner forsøker å rekruttere flest mulig i lokalmiljøet til å gi.

Volda kommer best ut
Sammenligner man Ørsta Idrettslag med Volda Turn og Idrettslag Fotball og Allidrett, kommer Volda klart best ut.

 

Volda får mer penger enn Ørsta fra grasrotandelen. Ill: Olav Eggesvik

 

Hele 80 216 kroner har blitt gitt til Volda-klubbene, i hovedsak til VTI Fotball. Ørsta Idrettslag ligger et stykke etter med kun 48 811 kroner.

- Burde vært flere givere
- Det har økt, men det burde vært mer, sier Ronny Pedersen, leder i Ørsta IL til Nærnett. Han er ikke imponert over medlemmenes innsats.
- Når vi har så mange medlemmer, så burde det være fler som gir sin grasrotandel til oss, sier han.

Pedersen tror noe av grunnen til at så få gir sin grasrotandel til klubben kan være at Røde Kors fikk mye publisitet som følge av en redningsaksjon da ordningen ble innført.
- Det har vel ikke noe med gjerrighet å gjøre. Det koster ikke noe ekstra å registrere seg for å gi til idrettsklubben, men kanskje folk ikke har skjønt det enda, sier Pedersen.

- Skulle gjerne hatt flere givere
Johan Roppen er leder for Volda Turn og Idrettslag Fotball, og ser gjerne at de skulle hatt flere givere til tross for at de får mer enn Ørsta idrettslag.

- Vi skulle gjerne hatt enda mer. Det vi ser er det er de som får mest på Sunnmøre, er de klubbene som omfatter alt og som blir et samlende punkt for sin kommune, sier Roppen.
- Det er nok veldig mange som ikke har valgt oss enda.

Skrevet den 16/03 - 2010 kl 12:59 av Olav Eggesvik